Co je BIKE-O?
BIKE-O (BIKE-Orienteering / BIKE-Orienťák) jsou orientační závody na kole s mapou podobné oficiální disciplíně MTBO (mountainbike orienteering). Většinou, ale bývají závody z této rodiny velmi specifické a tak je každý závod něčím originální.
Bodovací závody s časovým limitem
Tento typ závodu je nejrozšířenějším. Většinou se jedná o bodovací závody dvojic nebo jednotlivců s několika hodinovým časovým limitem, během kterého je úkolem závodníků posbírat co největší součet bodů na různě bodovaných kontrolách vyznačených v mapě. Při nedodržení stanoveného limitu se body odečítají, většinou podle minut o které závodníci přijedou do cíle pozdě.
Závody na čas s pevným pořadím kontrol
Na mapě bývají kontroly dané v přesném pořadí ve kterém se musí objet za co nejkratší čas. Pevné pořadí se nejčastěji jezdí právě také na MTBO závodech.
Kombinované
Některé typy závodů mohou být také kombinované, tedy s daným pořadím, ale včetně časového limitu, kdy pomalejší závodníci nemusí stihnout objet všechny kontroly a krom času o výsledku rozhoduje také počet objetých kontrol.
Speciální
Součástí některých závodů mohou být také další vložené disciplíny jako třeba jízda zručnosti, orientační běh, lezení, kanoe, plavání a další sporty. Při některých se můžete zapotit také při řešení logických kvízů nebo hádanek.
Mapy
Nejčastěji se používá klasická cykloturistická mapa v měřítku 1:50 000, takže navigace pomocí map je známá nejen mezi specialisty, ale také mezi širokou veřejností. Není tedy potřeba se bát.
Některé závody se jezdí také na MTBO speciálních mapách. Což jsou mapy určené pro disciplínu MTBO, která vychází z orientačního běhu. Mapy pro MTBO jsou mnohem podrobnější a měřítko těchto map bývá nejčastěji 1:15 000 (nebo 10 000 či 20 000).
Rozdíl v cykloturistických a MTBO mapách je tedy nejen v měřítku a tím pádem v množství detailů, které se z map dozvíte, ale také je podstatný rozdíl v barvách. V cykloturistických mapách zelená značí les a bílá pole a louky. A proti tomu bílá na speciálkách značí les, zelená tak zvaný hustník (špatně prostupné malé stromky nebo křoví) a pro pole a louky se používá žlutá.
Pravidla
Jelikož je více méně každý závod originál, tak si určuje svá vlastní pravidla, která se dozvíte na stránkách jednotlivých závodů. Není tedy dost dobře možné spoutat všechny závody z této rodiny přesnými pravidly. Ale jedno pravidlo se týká většiny závodů při kterých se jezdí ve dvojici nebo týmu. A tímto pravidlem je, že se dvojice během závodu nesmí rozdělit a musí se pohybovat společně na doslech.